Naiste sukkpüksid | Sukad | Sokid | Disainsukkpüksid |

Millal tekkisid modernsed SUKAD?

Millal tekkisid modernsed SUKAD?

23.10.2020
Millal tekkisid modernsed SUKAD?

Pärast Esimest maailmasõda oli naistel paksudest sukkadest kõrini ning hakati kandma sünteetilisest siidist valmistatud sukki. Mõned naised puuderdasid neid, et vähendada õlist välimust. 1920. aastatel olid moes pigem pruunid, nahavärvi või pastellset tooni sukad. Samuti hinnati sellel ajal mustriga või tikitud sukkasid.

1930. aastatel hakkas Ameerika ettevõte DuPont arendama uut tüüpi sukamaterjali, mis muutis hiljem kogu sukamaailma.  Viis aastat hiljem õnnestus ettevõttel arendada välja uus innovaatline  materjal, mille nimeks pandi NYLON. Nailon oli materjal, mis oli omaduselt tugev, venis nind sarnanes siidiga. Nailonit tutvustati esmakordselt 1939. aasta maailmanäitusel. Materjali tutvustati kui “tugev kui teras”, “hea kui ämblikuvõrk”. Nailonit kasutati alguses kalajõhvide ning hambaharjade harjaste valmistamisel.

1940. aastal ilmusid esimesed nailonist sukad New Yorgi poodidesse müügile. Ainuüksi esimesel päeval müüdi 72000 paari sukki, pärast mida vajus Jaapani siiditööstus üleöö kokku. Kusjuures esimese aastaga müüdi 64 miljonit paari sukki. See oli aasta, mis siidist sukad asendati praktiliselt täielikult.

Kust on tulnud materjali “NYLON” nimetus? Üldlevinud arvamus on et NY tulenes linnanimest New York ning LON tulenes Londonist. DuPont siiski on maininud, et nimetus tuletati nimest “no-run”.

Teine maailmasõda räsis sukatööstust tugevalt. Tehased hakkasid sukkade asemel tootma sõjaväelastele telke ja riideid. Oli tõsine sukkade puudus. Neid ei saanud osta või nad olid väga kallid. Naised praktiseerisid jalgade make-upi. Jalgade make-up oli lausa eraldi teenuseharu, mida sai lasta teha samamoodi nagu tänapäeval käiakse maniküüris või pediküüris. Mõned värvisid oma jalgu kodus ning populaarne oli ka vertikaalse joone tõmbamine jalgade tagumisele poolele imiteerimaks sukki. Puudus pani naisi kandma sokke, kuid paljud hakkasid uuesti sukki kandma, kui need tagasi tootmisesse tulid.

 

 

Esimeste nailonist valmistatud sukkade probleemiks oli mittevenivus. Seetõttu pidi valmistama palju erinevaid suurusi. 20 sajandi keskel avastasid mitmed tootjad, et nailonile saab anda venivad omadused, kui seda kuumutada. Jaapani ettevõte Toray oli üks esimestest nailoni tootjatest, kes suutis toota kvaliteetseid kiude. Ka DuPont leiutas Lycra, mis venis tavalise nailoniga võrreldes 7 korda rohkem ning suutis võtta tavapärase kuju tagasi.

 

 

Nailoni edasiarendus muutis sukad oluliselt vastupidavamaks ning kandmise mugavaks. Tootjad arendasid William Cottoni kudumismasinat edasi ning üsna pea suudeti toota õmblusteta ning tugevdatud varba- ja kannaosaga sukkasid.