Naiste sukkpüksid | Sukad | Sokid | Disainsukkpüksid |

Kuidas tekkisid esimesed SUKAD ?

Kuidas tekkisid esimesed SUKAD ?

21.10.2020
Kuidas tekkisid esimesed SUKAD ?

Sukkpükste, sukkade või sokkide ajalugu ulatub kaugesse ürgaega, kui sukkade sarnaseid riideesemeid kanti kaitseks karge kliima või looduse eest. Need niinimetatud ürgsokid või põlvikud valmistati reeglina loomanahast, mis seoti jalgade ümber. Stiilist oli asi kaugel! Siiski mingisugune sarnasus tänapäeva sukkpükstega või sukkadega neil oli, kuid nende funktsioon tänapäeval on mõningal määral muutunud.

Euroopasse hakkasid esimesed sukad jõudma pärast erinevaid vallutusretki 11. sajandil. Inglismaale ilmusid esimesed sukkasid meenutavad riideedemed pärast Normanni vallutust. Vallutus tõi kaasa erineva kultuuri ning ka riiete stiili muutuse. Näiteks tuunikad lühenesid jakkideks ning põlvpüksid kadusid. Ka naiste riietusse lisandusid pikemad põlvikud.

Sukad kogusid vaikselt populaarsust järgnevate sajandite jooksul. Nende välimust täiustati ning dekoreeriti aja jooksul erinevate mustrite ning dekoratsioonidega. Siiski olid tolle ajastu sukad küllaltki erinevad tänapäeva omadest.

Algselt valmistati sukkasid käsitööna kootud kangast, mille venivust parandati ning jalaosa õmmeldi eraldi juurde. Seda tehnikat hakati Euroopas kasutama alles 11. sajandil, kuigi kudumistehnika oli eksisteerinud juba oluliselt varem Araabia maades esimesel sajandil ekr. 

Pildil on Egiptusest leitud ühed esimesed teadaolevad kootud sokid vanuses 1000-1200 ekr.

 

Moodsama kudumistehnikaga sukad said Euroopas populaarseks alles 16. sajandil. Uus tehnoloogia andis sukkadele parema vormivuse, kuid nende tootmine oli ikka liiga aeganõudev nõudluse tagamiseks.

Võib öelda, et muutuse sukamaailmasse tõi William Lee kudumismasina leiutamine 1589. aastal. Kahjuks ei võetud algselt tema patenti vastu, kuna arvati, et see võis kahjustada käsitööliste sissetulekuid. Pärast Lee surma õnnestus tema vennal leiutisega jätkata ning seekord saatis neid lõpuks edu. Kudumismasin võimaldas sukkasid toota kiiremini ning erinevatest materjalidest nagu siidist, puuvillast ning villast. Villast sukad olid mõeldud madalamale klassile, puuvillast sukki kandsid kesk- ja kõrgklassi rahvas ning siidist sukkasid müüdi ainult väga erilistele või kuninglikust klassist inimestele.

Esimesed moodsad sukad olid mõeldud nii meestele kui naistele. 18. sajandil pärast pükste moodi tulekut, kadus meeste huvi sukkade vastu. Sellest ajast on sukad ja sukkpüksid olnud pigem naiste pärusmaa.

1864. aastal täiustas William Cotton varasemat William Lee kudumismasinat ning patenteeris automaatse kudumismasina. Pärast seda leiutati ka ümar kudumismasin, mis võimaldas toota juba ilma õmblusteta sukkasid. Siiski oli algsel ümaral kudumismasinal puudusi. Jala ning kanna osa tuli juurde õmmelda ning põlvede ja kanna juurest ei võtnud materjal korralikult vormi. See aga muutus tulevikus tehnoloogia ning materjalide arenguga.

 

Jätkub...